Recipients

We are proud to celebrate the latest recipients of CICan’s annual Awards of Excellence. Each of them embodies the best of Canada’s network of colleges and institutes, showing us how these institutions, and the talented people that bring them to life, can have a lasting impact on their community.

Year
Award
College or Institute

The Applied Research and Innovation Excellence Award

Silver
Olds College
Bronze
La Cité
Silver
Lambton College
Bronze
Durham College
Silver
Seneca College of Applied Arts and Technology
Bronze
British Columbia Institute of Technology
Silver
Niagara College
Bronze
Lambton College
2017
Gold
Silver
Lambton College
Bronze
Olds College
2016
Gold
Lambton College
Silver
Centennial College
Bronze
Lethbridge College
2015
Gold
Centennial College
Silver
Algonquin College
Bronze
Red River College

The Excellence in Sustainable Development Award

Silver
Sheridan College
Bronze
Seneca College, Seneca College of Applied Arts and Technology

The Indigenous Education Excellence Award

Silver
Fleming College
Bronze
Lambton College
Silver
Indigenous Initiatives & Partnerships, BCIT, British Columbia Institute of Technology (BCIT)
Bronze
snəw̓eyəɬ leləm, Langara College
Silver
Parkland College
Bronze
Algonquin College
Silver
Confederation College
Bronze
Saskatchewan Polytechnic
2017
Gold
Silver
Cambrian College of Applied Arts and Technology
Bronze
Lethbridge College
2016
Gold
Centennial College
Silver
Cambrian College of Applied Arts and Technology
Bronze
Algonquin College
2015
Gold
Yukon College
Silver
Nicola Valley Institute of Technology
Bronze
Humber College Institute of Technology and Advanced Learning

The Internationalization Excellence Award

2021
Gold
Norquest College, NorQuest College
Silver
Centenial College, Centennial College
Bronze
Humber College Institute of Technology and Advanced Learning
Silver
Algonquin College
Bronze
Seneca College
Silver
Seneca College of Applied Arts and Technology
Bronze
Centennial College
Silver
Nova Scotia Community College
Bronze
Collège LaSalle
Silver
Cégep de Trois-Rivières
Bronze
Centennial College
2016
Gold
Centennial College
Silver
Niagara College
Bronze
Algonquin College
2015
Gold
Humber College Institute of Technology and Advanced Learning
Silver
Cégep de Trois-Rivières
2014
Gold
College of the Rockies
Silver
Olds College
2013
Gold
Centennial College
Silver
Fanshawe College of Applied Arts and Technology
Bronze
Collège communautaire du Nouveau-Brunswick
2012
Gold
Collège Montmorency
Silver
Cégep de Sherbrooke
Bronze
Collège de Maisonneuve
2011
Gold
Douglas College
Silver
Centennial College
Bronze
Northern Alberta Institute of Technology (NAIT)

The Leadership Excellence Award for Faculty

2021
Gold
Bobby Haraba, Northern Alberta Institute of Technology (NAIT)
Silver
Shane Jones, Durham College
Bronze
Dr. Pertice Moffitt, Aurora College
2020
Gold
Viola Manokore, NorQuest College
Silver
Mohamed Benhaddadi, Cégep du Vieux Montréal
Bronze
Cynthia O’Donnell, Keyano College
2019
Gold
Suzanne Black, Cégep John Abbott College
Silver
Rose Caruso, Seneca College of Applied Arts and Technology
Bronze
Laurie Newsham, Olds College
2018
Gold
Holly Catalfamo, Niagara College
Silver
Amit Maraj, Durham College
Bronze
Duane Bender, Mohawk College
2017
Gold
Nancy Nelson, Conestoga College
Silver
Tatjana Brkic, Red River College
Bronze
David deJourdan, Canadore College of Applied Arts and Technology
2016
Gold
Jared McKenzie, Great Plains College
Silver
Amy Abe, NorQuest College
Bronze
Dwayne Giberson, New Brunswick Community College
2015
Gold
Greg Ryan, College of the North Atlantic (CNA)
Silver
Edward Awad, Vanier College
Bronze
Lorne Hilts, Centennial College
2014
Gold
Jeff Sadler, Fanshawe College of Applied Arts and Technology
Silver
Tim Callin, Camosun College
Bronze
Roger MacLean, Cégep John Abbott College
2013
Gold
Gordon Gilchrist, Olds College
Silver
Chet Singh, Centennial College
Bronze
Peter Olynyk, Mohawk College
2012
Gold
Wei Will Zhao, Red Deer College
Silver
Kyleen Myrah, Okanagan College
Bronze
Jef Petrossi, Mohawk College
2011
Gold
Sharon Donna McIvor, Nicola Valley Institute of Technology
Silver
Paul-André Gauthier, Collège Boréal
Bronze
Noni Stukel, Algonquin College
2010
Gold
Doug Greenwood, Sheridan College
Silver
Brian Lee, Fanshawe College of Applied Arts and Technology
Bronze
Kathryn Shaw, Langara College

The Leadership Excellence Award for Managerial Staff

2021
Gold
Emily Ecker, Mohawk College
Silver
Tim McRoberts, Holland College
Bronze
Barb Sankey, Saskatchewan Indian Institute of Technologies (SIIT)
2020
Gold
Romana Pasca, College of New Caledonia
Silver
Don Forster, Seneca College
Bronze
Hyeyoung Kang, Coast Mountain College
2019
Gold
Kelly O’Brien, Durham College
Silver
Barbara Foulds, Algonquin College
Bronze
Bill Humber, Seneca College of Applied Arts and Technology
2018
Gold
Josie Van Lent, Lakeland College
Silver
Shawn Chorney, Canadore College of Applied Arts and Technology
Bronze
Shelagh Rowles, Yukon College
2017
Gold
Michael Rubinoff, Sheridan College
Silver
Kevin Holmes, Algonquin College
Bronze
Dr. Mehdi Sheikhzadeh, Lambton College
2016
Gold
Robert Baron, Lakeland College
Silver
Jamie Bramburger, Algonquin College
Bronze
Mary Pierce, Fanshawe College of Applied Arts and Technology
2015
Gold
Denise Luksys, Fanshawe College of Applied Arts and Technology
Silver
Farzad Rayegani, Sheridan College
Bronze
John Tattersall, Algonquin College
2014
Gold
John Helliker, Sheridan College
Silver
Sybil Harrison, Camosun College
Bronze
Glenn MacDougall, Algonquin College
2013
Gold
Jordan Cleland, Olds College
Silver
Austin Clement, Holland College
Bronze
Karen Davies, Algonquin College
2012
Gold
Pascal Désilets, Cégep Édouard-Montpetit
Silver
Cheryl Jensen, Mohawk College
Bronze
Jennifer Leith, Centennial College
2011
Gold
Ray Hoemsen, Red River College
Silver
Gerry Paradis, Red Deer College
Bronze
Michael Rushton, Algonquin College
2010
Gold
Terry Cooper, Medicine Hat College
Silver
Michael Collins, Sheridan College
Bronze
David Alexander Veres, Niagara College

The Leadership Excellence Award for Non-Managerial Staff

2021
Gold
Joanne Dominico, Centennial College
Silver
Sarah Gauen, Algonquin College
Bronze
Courtney Rivard, Cambrian College of Applied Arts and Technology
2020
Gold
Peggy Pitawanakwat, Seneca College of Applied Arts and Technology
Silver
Juan Manuel Toro Lara, Collège Communautaire du Nouveau-Brunswick
Bronze
Carole Bourget, Cégep de Matane
2019
Gold
Marilyn Alexis, Okanagan College
Silver
Mohawk Sustainability, Mohawk College
Bronze
Maria Bracalenti, Mohawk College
2018
Gold
Sarah Apedaile, NorQuest College
Silver
Louise Francoeur, Cégep de la Gaspésie et des Îles
Bronze
Olaf, Tom Newton, Susan Wilson, and Larry Underwood, Camosun College
2017
Gold
Andrea Reid, New Brunswick Community College
Silver
Lyle Williams, Centennial College
Bronze
Patti Church, Algonquin College
2016
Gold
Marg Medeiros, Fanshawe College of Applied Arts and Technology
Silver
Hadi Majzoub, Seneca College of Applied Arts and Technology
Bronze
Michele Deis, NorQuest College
2015
Gold
Irene Wallace, Camosun College
Silver
Alex Yang, Algonquin College
Bronze
Chantal Courtemanche, Collège Montmorency
2014
Gold
Diane Banks, Algonquin College
Silver
Mede Ovbiagele, Centennial College
Bronze
Colin Hill, Fanshawe College of Applied Arts and Technology
2013
Gold
Lisa Dennis, Fanshawe College of Applied Arts and Technology
Silver
Tim Siemens, Red Deer College
Bronze
Alison West-Armstrong, Algonquin College
2012
Gold
Jeremy McQuigge, Algonquin College
Silver
Alan Griffiths, Mohawk College
Bronze
Marilyn Robinson, Fanshawe College of Applied Arts and Technology
2011
Gold
Dawn Sweeney, Sheridan College
Silver
Karrie Burke, Fanshawe College of Applied Arts and Technology
Bronze
Howard Beattie, Holland College
2010
Gold
Jodi Van Brunt, Vancouver Community College
Silver
Kelly Benning, Grande Prairie Regional College
Bronze
Albert Balbon, North Island College

The Leadership Excellence Award for Students

2021
Gold
Ryan Corcoran, New Brunswick Community College
Silver
Levi Ogbaje, Nova Scotia Community College
Bronze
Josh Roberts, Loyalist College
2020
Gold
Matheus Andrade, Centennial College
Silver
Brendan Woo, Humber College
Bronze
LEO Club Executive Team, Lethbridge College
2019
Gold
Robin Chiles, Red Deer College
Silver
Cory Haslett, Sheridan College
Bronze
Phillip William Yap, Lakeland College
2018
Gold
Naqi Hyder, Durham College
Silver
Avery Konda, Georgian College of Applied Arts and Technology
Bronze
Gagandeep Singh Sidhu, Seneca College of Applied Arts and Technology
2017
Gold
William Sandy, Nicola Valley Institute of Technology
Silver
Ismail Nabih, Centennial College
Bronze
Alice Mary Nakiwala, Niagara College
2016
Gold
Maryanne McGrath, Red Deer College
Silver
Erin Everard, College of the North Atlantic (CNA)
Bronze
Chris Cartwright, Confederation College
2015
Gold
Cheriss Marson, Fanshawe College of Applied Arts and Technology
Silver
Anna Serbina, Centennial College
Bronze
Fallon Burns, Humber College Institute of Technology & Advanced Learning
2014
Gold
Alexander Tucker, New Brunswick Community College
Silver
Rumman Ullah Khan, Fanshawe College of Applied Arts and Technology
Bronze
Caitlyn Nelson, Sault College
2013
Gold
Benjamin Kissell, George Brown College
Silver
Kendra Sauder, Fanshawe College of Applied Arts and Technology
Bronze
Darryl Power, Olds College
2012
Gold
Vaughan Scriver, Fanshawe College of Applied Arts and Technology
Silver
Charmaine Waters, Vancouver Community College
Bronze
David Gren, Centennial College
2011
Gold
Steven Kwasny, Red Deer College
Silver
Frank Neufeld, Fanshawe College of Applied Arts and Technology
Bronze
Richard von Dadelszen, Algonquin College
2010
Gold
Crystal Bennett, Sheridan College
Silver
Fabiana Torquato Naves, Yukon College
Bronze
Zoran Kovacevic, Vancouver Community College

The Program Excellence Award

2021
Gold
Respiratory Therapy, Fanshawe College of Applied Arts and Technology
Silver
Early Learning & Child Care, NorQuest College
Bronze
Virtual Internship Program, Sheridan College
2020
Gold
Silver
Shopify Program, St. Lawerence College
Bronze
Honours Bachelor of Game Design, Sheridan College
2019
Gold
Silver
Interactive Media Cluster, Fanshawe College of Applied Arts and Technology
Bronze
Bachelor of Social Science, Criminal Justice Program, Humber College Institute of Technology & Advanced Learning
2018
Gold
Silver
Bachelor of Emergency and Security Management Studies Program, Justice Institute of British Columbia
Bronze
Meat Processing Program, Olds College
2017
Gold
English as a Second Language Pathways, Vancouver Community College
Silver
Early Learning and Child Care (ELCC) Program, Lakeland College
Bronze
Hospitality & Tourism Management Program, Olds College
2016
Gold
Bachelor of Education, Keyano College
Silver
Social Service Worker – Immigrants and Refugees Program, Seneca College of Applied Arts and Technology
Bronze
Early Childhood Care and Education Program, Holland College
Bronze
Electrical Engineering Technician/Technology Programs, Georgian College of Applied Arts and Technology
2015
Gold
Heavy Duty Equipment Technician Program, College of the North Atlantic (CNA)
Silver
Ontario Self-Employment Benefits (OSEB) Program, Centennial College
Bronze
Renewable Energies Technician Program, Fanshawe College of Applied Arts and Technology
2014
Gold
Bachelor of Applied Information Sciences – Information Systems Security, Sheridan College
Silver
Basic Culinary Skills Certificate Training & Employment Program, George Brown College
Bronze
Chemical Addictions Worker Program (CHAD), Nicola Valley Institute of Technology
2013
Gold
Niagara College Brewmaster and Brewery Operations Management, Niagara College
Silver
Bachelor of Applied Arts – Music Theatre Performance, Sheridan College
Bronze
Global Citizenship & Equity Learning Experiences (GCELEs), Centennial College
2012
Gold
E-PPRENTICE Flexible Learning for Prof. Cook Training, Camosun College
Silver
Bachelor of Applied Business: Int’l Commerce & Global Dev., Niagara College
Bronze
Youth & Community Engagement Relationship Model, Centennial College
2011
Gold
In Motion Program, Northern Alberta Institute of Technology (NAIT)
Silver
NASKARZ, Vancouver Community College
Bronze
RPN to BScN, Centennial College
2010
Gold
Bachelor of Arts (Animation), Sheridan College
Silver
World Beat, Vancouver Community College
Bronze
Early Learning and Child Care Program, Bow Valley College